KODLAMA PROJESİ YAPMAK İSTEYEN İL-İLÇELER İÇİN TAVSİYELERİMİZ

2015 yılı Ekim ayında bir velimizin dönemin valisi Sayın Erdoğan BEKTAŞ’a yazdığı mektupla başlamıştı serüvenimiz. Bu süreçte yaşadığımız tecrübeleri benzer çalışmalar yapmak isteyen iller, ilçelerle hep paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. En başından beri amacımız projenin Türkiye’nin tüm illerinde yapılmasıydı. Köy kent cinsiyet ayrımı olamadan her çocuğa ulaşabilmekti niyetimiz. 3 yıllık süreçte yaşadığımız tecrübelerimizi paylaşarak ve daha fazla ilde yapılmasını sağlamaya çalıştık.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM ?

Valiliğe gelen mektupla ( mektupta sadece Scratch programından bahsediliyordu ) çalışmalar başladı. Vali bey araştırmalar için vali yardımcısı ve il mem şube müdürü görevlendirmişti. Öncelikle bunun yapılabilirliğini İl milli eğitim şube müdürünü vali yardımcısını inandırmak sonrasında vali beye durumu arz etmek gerekliydi. Pilotmu yapsak gerekli bir projemi söylemlerinin arasında daha fazla çalışarak NEDEN KODLAMA sunumunu protokole yaparak proje çalışmalarının başlangıcı sağlandı.  Proje metnimizi okuldaki derslerden arta kalan zamanlarımızda yaklaşık 1 aylık gece gündüz çalışmalar sonucunda taslak haline getirebilmiştik. Önümüzde hiç bir örnek çalışma yoktu. Amaçlar, Hedefler, Hedef Grup ne olmalıydı? Faaliyet Takvimi, eğitim içeriği neler olmalıydı? atölyeler nasıl olmalıydı kısmını yoğun çalışmalarla ancak taslak haline getirebilmiştik. Taslak haline getirdikten sonra sorulan sorulara cevap verebilecek duruma geldiğimizi düşünerek ilimizdeki tüm Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini bir ( o zaman whatsapp grubu en fazla 100 kişilik oluyordu ve biz 2 grupta toplayabilmiştik.)  whatsapp grubu kurarak topladık. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimize durum anlatılması gerekiyordu ve neden bu gruptayım ne yapacağız soruları arasında derdimizi anlatmaya çalıştık. Her şey güllük gülüstanlık değildi tabi çünkü BT öğretmenlerinin dert ve sıkıntıları çok fazlaydı ve biz bunları çok iyi biliyorduk. Okulunda bilgisayar yoktu, memur gibi çalışıyordu, tamirciydik belki de. Ama itiraz eden arkadaşları gruptaki destekleyen arkadaşlarla birlikte projenin bir fırsat olduğuna inandırmak 1 haftamızı aldı. Bu bölümü biraz uzattık sanırım ama en önemli yerdi bizim için. Bu proje tepeden aşağıya değil aşağıdan yukarıya doğru gitmeliydi ve tüm arkadaşlarımızın inanması ve destek vermesi çok önemliydi.

Öğretmen arkadaşlardan desteği aldıktan sonra taslak haldeki proje metnini arkadaşlarımızla paylaştık ve onlara Projenin adı ve sloganı ne olmalıydı sorusunu sorduk bu arada vali yardımcısı il şube müdürü ve  gelen bir çok cevap üzerinden en çok beğenilen 3 tanesini vali bey e sunduk. Kodla(Ma)nisa, Gelecek Kodla Gelecek çok beğenildi. Projenin teşkilatlanmasının yapılması gerekiyordu. Proje Başkanı Vali, Proje başkan vekili Vali Yardımcısı, Proje İl koordinatörü İl Milli eğitim Şube Müdürü ve başından beri uğraşan 2 BT öğretmeni il proje ekibini oluşturması kararlaştırıldı.

11 Kasım 2015 tarihinde projemiz vali beyin imzasıyla resmi anlamda başlatılmıştı. ilk yapılan çalışma ilçe ekiplerini oluşturmak oldu. Manisa’nın 17 ilçesi var ve her ilçede Kaymakam başkanlığında, 1 İlçe milli eğitim şube müdürü, 2 BT öğretmeni ilçe ekibi olarak belirlendi.

Projenin; tanıtımı ve farkındalığın sağlanması, mevcut imkânlardan en iyi şekilde yararlanılabilmesi, Kodlama eğitimi adımlarının belirlenmesi, motivasyonun arttırılması ve Kodlama atölyeleri için yapılabilecekleri belirlemek için ÇALIŞTAY kararı alındı. 17 Aralık 2015 tarihinde il ve ilçe ekiplerinin katılımıyla güzel bir otelde çalıştayımız ve basın tanıtımımız gerçekleşti.  Çalıştaydan alınan kararlar tüm ilçelere alınan kararlar olarak vali beyin imzası ile resmi bir şekilde gönderildi. Artık herşey belirlenmişti ve çalışmalar başlasın dendi.

Proje Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • İlinizde/ilçenizde mülki idare amirleri ile görüşmeler ayarlayın
 • Kodlamanın Önemini sunumla anlatın
 • Bilgisayar öğretmenleri ile whatsapp grubu kurun, onların desteği işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Proje metninizi oluşturun. Bkz: Kodlamanisa Proje Metni
 • Proje ekiplerinizi oluşturun
 • Çalıştay planlayıp yapacağınız iş ve işlemleri birlikte karar verin
 • Okullarda kodlama çalışmalarına başlayın
 • İlgili, yetenekli istekli öğrencilerinizi gidebileceği Kodlama Atölyeleri kurmak için yer belirleyin.
 • Atölyelerde kullanılacak malzemeleri belirleyin. Bkz: Örnek malzeme Listesi
 • Atölyelerinizi ilgi çekici yerler hale getirmek için boya duvar kağıdı, pano vb ile donatın. Bkz: Kodlamanisa Atölyeleri
 • Atölyelerinizin daha aktif çalışması için buralara tam zamanlı öğretmen görevlendirmesi yapın.

Fikir Vermesi Açısından, Kodla(Ma)nisa Projesi’ne Ait Bazı Dökümanlar