Okullarda Kodla(Ma)nisa

Projemiz başladığından bu yana ortaokul 5. ve 6. sınıflarda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde, 7. ve 8. sınıflarda Seçmeli ders olarak kodlama eğitimini vermekteyiz. Bu çerçevede Manisa’nın 292 ortaokulunda; Algoritma, code.org, Scratch eğitimleri verilmekte bunların yanı sıra çeşitli kodlama platformları ( kodu, small basic, app inventor vs. ) kullanılmaktadır.

Kodlamaya geçmeden önce Algoritma ile öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri geliştirilmektedir.

Algoritma örnekleri için Tıklayınız…

Code.org Uygulamaları


Code.org ile uyguladığımız plan doğrultusunda çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Öncelikle proje kapsamındaki tüm sınıflar için code.org hesabı oluşturulur. Oluşturulan hesaplar ile öğrencilerimiz okuldan bağımsız zamanlarda da etkinliklerini yapmaya devam ederler. Her ilçe için code.org hesabı oluşturulur ve tüm öğrenciler ilçe hesabına (join işlemi) katılırlar. Böylelikle ilçedeki tüm öğrenciler tek bir hesapla kontrol edilebilir.

code.org sınıf hesabı oluşturma için tıklayınız….

Scratch Uygulamaları


Öğrencilerimiz algoritma ve kodlama mantığını kavradığı zaman scratch programı ile örnekler yaptırılmaya başlanır. Bu bölümde öğrencilere hikayeler anlatıp bunu canlandırması, çok beğendikleri bir oyunun benzerini yapmaları, özgün fikirler ile yazılım geliştirilmeleri istenir. Scratch.mit.edu sitesine tüm öğrenciler kayıt olur ve yaptıkları projeleri kodlamanisa stüdyolarında paylaşılır. Bu sayede öğrencilerimiz köy kent farketmeksizin ortaklaşa projeler geliştirebilmektedir.

scracth.mit.edu sitesine üyelik ve stüdyo paylaşımı için tıklayınız.

Okullarda Kodla(Ma)nisa Çalışmaları