Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) Manisa İli Sözleşme İmza Töreni Düzenlendi

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından TR33 bölgesinde, dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak, geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla okul çağındaki çocukların tasarım, yenilikçilik ve üretkenlik kapasitelerinin geliştirilmesinin hedeflendiği Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) kapsamında, İlimizde hibe desteği almaya hak kazanan 12 projenin sözleşmeleri imzalandı.

 Anemon Otelde gerçekleştirilen törene; Vali Ahmet Deniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vali Yardımcıları Ahmet Yılmaz ve Ünal Çakıcı, Kaymakamlar, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Milli Eğitim İsmail Çetin, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenler, proje sahipleri ve programın gönüllü mentör ve sponsorlarından yetkililer ile basın mensupları katıldı.

Törenin açılış konuşmasının ardından, Zafer Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce Şengül YENEP hakkında sunum yaptı. Ardından Kodla(Ma)nisa Proje İl Ekibinden Şeref Kaplan Kodla(Ma)nisa Projesi ve Manisa’da YENEP sürecinde yapılan Proje çalışmaları hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından programın gönüllü mentörlerinden Bilim Kahramanları Derneği, sponsorlarından Robotis ve Lego Education yetkilileri birer konuşma gerçekleştirdi. Akabinde İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ve son olarak Sayın Valimiz Ahmet Deniz konuşma yaptı.

Dijital bir çağda yaşadığımızı ve dijital dönüşüme uyum sağlamamız gerektiğini vurgulayan Vali Ahmet Deniz “ Manisa sanayisi, tarımı, kültürü ve ülkeye sağladığı katma değer ile Türkiye’nin gözbebeği iller arasında.

Bunlara ek olarak eğitim alanında da daha başarılı bir il olmak için çalışıyoruz. Çocuklarımızın algoritmik düşünme, robotik kodlama ve tasarım becerilerinin geliştirilmesini, onların düşünen, tasarlayan ve üreten bireyler olmasını hedefliyoruz.   Bu kapsamda İlimizde yürütülmekte olan Kodla(Ma)nisa Projesi büyük bir başarıyla devam ediyor.  Kodla(Ma)nisa hem ülkemizde hem de yurt dışında ses getiren bir proje oldu. Hazırlanan projeler ile alınacak olan hibe desteği sayesinde yapılacak kendin yap atölyeleri sayesinde bu alandaki başarıyı daha yukarılara taşımış olacağız. Bu yıl aynı zamanda mesleki ve teknik eğitim yılı olarak ilan edildi. Hem Manisa’da hem de ülkemiz genelinde mesleki teknik personele ihtiyaç var. Genç nesillerimizi en iyi şekilde geleceğe hazırlamak bizlerin görevi. Onları teknolojiyi özümsemiş, hazırladıkları tasarımları ürüne dönüştürebilen, çağın gereksinimlerine uyum sağlayan bireyler olarak yetiştirebilirsek Türkiye’nin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Hazırlanan projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi. Sözleşme imza töreninde aşağıdaki hususlar vurgulandı:

YENEP kapsamında Bölge genelinde;

Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve Manisa illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla hazırlanan 10 Milyon TL bütçeli YENEP kapsamında Ajansımıza yapılan 60 proje başvurusunun 47’si BAŞARILI oldu ve bunlardan 34’ü ASIL olarak desteklenmeye hak kazanırken 13’ü YEDEK listede yer aldı.

YENEP kapsamında Bölge genelinde 133 ALT ATÖLYEDEN (istasyon) oluşan 42 SABİT ve 6 MOBİL KENDİN YAP atölyesi kurulacak olup %550 kapasite artışı olacaktır. Bununla birlikte, 1.400 ÖĞRETMENİN 100’ü aşkın konuda toplam 59.000 adam x saat eğitim alması sağlanacaktır. Atölyelere Ajansımız tarafından sağlanacak 10 Milyon desteğe ek olarak özel sektör, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 125 kurum / kuruluş tarafından 1.65 Milyon TL mali kaynak sağlanacaktır. Yerelde ve ulusal düzeyde faaliyet gösteren birçok kurum, kuruluş ve özel sektör tarafından destekleniyor ve sahipleniliyor olması sebebiyle YENEP kapsamında kurulacak KENDİN YAP atölyelerinin sürdürülebilirliğinin de son derece kuvvetli olacağı değerlendirilmektedir.

Günümüz teknolojisine ve 21. Yüzyıl becerilerine uygun olarak kurulacak atölyelerde robotik kodlama, ahşap tasarım, 3 boyutlu imalat vb. genel konular dışında birçok farklı ve yenilikçi temada çocukların eğitim alması sağlanacaktır.

Aselsan, Arçelik, Microsoft, Insider, Habitat Derneği, Bilim Kahramanları Derneği, Lego Education, Robotis ve Sanlab gibi ulusal / uluslararası kuruluşların ana sponsor ve mentor olarak desteklediği YENEP kapsamında kurulacak KENDİN YAP tasarım-beceri atölyelerinin, hazırlanacak eğitim materyallerinin ve geliştirilecek yeni nesil eğitim ekosisteminin ulusal eğitim sistemimize önemli girdiler sağlaması beklenmektedir.

Manisa özelinde ise 14 SABİT ve 3 MOBİL KENDİN YAP atölyesi kurulacak olup %240 kapasite artışı olacaktır. Bununla birlikte, 638 ÖĞRETMENİN toplam 29.286 adam x saat eğitim alması sağlanacaktır. Atölyelere Ajansımız tarafından sağlanacak 4.6 Milyon desteğe ek olarak özel sektör, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 43 kurum / kuruluş tarafından da sağlanacak destekle toplam 5.5 Milyon TL yatırım yapılacaktır.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.