Kodla(Ma)nisa İçerik Geliştirme Toplantısı Düzenlendi

Kodla(Ma)nisa Projesi ile 2015 yılından bu yana ortaokullarda kodlama, robotik ve tasarım eğitimi verilmektedir. Sene başında düzenlenen 5. Kodla(Ma)nisa Çalıştayı’nda alınan kararlarla  2019-2020 öğretim yılı itibariyle proje kapsamının okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayacak şekilde genişletme çalışmaları başlatılmıştır. 06 ocak 2020 tarihinde Kodla(Ma)nisa Proje ofisinde gerçekleştirilen İçerik Geliştirme toplantısına okul öncesi, ilkokul ve Bilişim Teknolojileri öğretmenleri katılmıştır.

Toplantıda, okul öncesi ve ilkokullarda Kodla(Ma)nisa projesi kapsamında bu yıl yapılabilecek çalışmalar tartışıldı. Mevcut yayınların kodlama etkinlikleri incelendi. Okul öncesinde öncelikle kodlama, yazılım ve robotik kavramlarının tanıtılması gerektiği söylendi. Öğrencilerin kodlama etkinliklerinden önce bu kavramları tanıyabilmesi için drama, resim, maket yapma, boyama, şenlik vb. etkinlikler yapılarak öğrencilerin böylece konuyu içselleştirilmesinin sağlanacağı belirtildi.

Alınan kararlardan bazıları; Pilot olarak belirlenen okullar kendi iç dinamiğinde toplantılar yaparak, alınacak malzemeler ve etkinlikler ile ilgili kararlar alınacaktır. Veliler için kodlama eğitimi, güvenli internet, teknoloji bağımlılığı konusunda seminerler yapılacaktır. Kapsama yeni alınan düzeylerde 10 haftalık pilot çalışmaları yapılmasına ve 10 haftalık öğretmen kılavuzu hazırlamak üzere okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinden yeni bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verilmiştir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.