Atölyelerimizde Kodlama ve Robotik Eğitiminde Kullanılan Setler

Atölyelerimizde çeşitli robotik setlerle öğrencilerimiz projelerini geliştirmektedir. Amacımız öğrencilerimizin proje ve icatlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda en uygun robotik seti kullanarak geliştirmelerini sağlamaktır. Robotik malzeme ve setler, Kodla(Ma)nisa ilçe ekiplerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tespit edilerek temin edilmiştir. Robotik malzeme çeşitliliğine önem verilmiştir.

Not: Kodla(Ma)nisa ekibi olarak, hiçbir robotik firma/setin tanıtım ya da satış işini yapmamaktayız.

setler
mbot

Makeblock mBot Robot Seti : Erken yaşta öğrencilerin robotik kodlamayı öğrenebilmeleri için tasarlanmış bir robot setidir. Öğrencinin herhangi bir elektronik bilgisini gerek duymadan basit bir şekilde blok programlama mantığını çözebilir. Demonte şeklinde olup birleştirildiğinde bir araba oluşturulur. Ancak üzerindeki kartı ve diğer parçaları birleştirmeden de farklı projelerde kullanılabilir. Ayrıca üzerine ekstra sensörler ekleyerek hayalindeki projelerini gerçekleştirebilir.

Makeblock Ultimate Robot Kiti: 10 farklı robot oluşturulabileceği gibi içerisindeki parçalar sayesinde daha üst seviye projelerde kullanılabilir. Elektronik ve mekaniği birlikte öğrenebileceğiniz bir settir. Özellikle robot kol çalışma prensibi bu setle çok rahat anlatılabilmektedir. Ayrıca güçlü motorları sayesinde güç gerektiren projeler oluşturulabilmektedir. MegaPi kartı sayesinde arduino ve python programlamayı daha kolay öğrenebilirsiniz.

makeblock-ultimate
Arduino_kit

Arduino Uno Robotik Eğitim Kiti: Mikro denetleyici kart sayesinde elektornik ve robotiği birlikte öğrenebileceğiniz bir kittir. Başlangıçta zor görünmesine rağmen çalışmaya başladığınızda çok eğlenecek ve vaz geçemeyeceksiniz. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı kütüphanesinde çok fazla kaynağa rastlamanız mümkündür. Makeblock, Scratch 4 Arduino ile blok temelli programlama araçlarını kullanarak programlayabilirsiniz. Ayrıca IDE şeklinde basitleştirilmiş C++ kullanarak da programlayabilirsiniz.

Öğrencilerimizin geliştirdiği bir çok proje mevcuttur. Ucuz olması kolay ulaşılabilmesi sebebiyle öğrencilerimiz kendilerine de setler alarak okul atölye dışında çalışmalarını devam ettirmelerini sağlamaktadır.

LEGO Mindstorms EV3 : Minstorm EV3 LEGO firmasının geliştirdiği, üçüncü nesil programlanabilir robotudur. 541 parçadan oluşan bu setin içinde EV3 programlanabilir tuğla, renk sensörü, ultrasonik sensör, buton sensörü ve jiroskop sensör vs. teknik parçalar mevcuttur. EV3 Yazılımı sayesinde sürükle bırak yöntemiyle programlanabilme özelliğine sahiptir.

LEGO® Education(LEGO Müfredatı); Ekip çalışması ile iletişim becerilerini geliştirmek ve güçlü işbirliği oluşturmak için, fiziksel ve dijital ortam yaratarak öğrencilerin daha bağımsız ve kendinden emin bireyler olarak yetişmelerini sağlar.Tuğla setleri ve robot kitleri, öğrencilerin yaratıcılığını teşvik ederken aynı zamanda analitik düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

minstorm
vex-iq

VEX IQ Robotik Eğitim Kiti:
Carnegie Mellon Robotik Akademisi tarafından eğitimciler ve öğrenciler için tasarlanmış olan VEX IQ kendi müfredatı bulunan bir robotik eğitim setidir. VEX Müfredatı, davranış tabanlı programlamayı öğrenmeye yardımcı olmak için videolar, animasyonlar ve adım adım takip edilen derslerden oluşur.

Müfredat da temel bilgisayar programlama mantığı ve problem çözme/akıl yürütme becerilerini robotik mühendisliği bağlamında öğretir. Müfredat temel robot hareketleri, sensörler, program akışı ve doğrudan kontrol olmak üzere dört temel bölümden oluşur. Kendi içinde ünitelere ayrılan bölümler temel robotik ve programlama kavramlarını öğretir.

3 Boyutlu Yazıcılar : Üç Boyutlu Baskı; sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise 3 Boyutlu Yazıcı adı verilir.

Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında, her atölyemizde 3 Boyutlu Yazıcılar bulunmaktadır. Öğrencilerimiz fikirlerini, tasarladıkları projelerini gerçekleştirebilmek için önce 3 boyutlu olarak tasarlayıp sonrasında 3D yazıcılardan projelerini gerçeğe dönüştürme fırsatı buluyorlar.

zaxe-x1