Warning: error_log() has been disabled for security reasons in /home/kodlamanisa/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1449
3. Kodla(Ma)nisa Festivali | KodlaManisa | Manisa Valiliği Kodlama Projesi

Üçüncü Kodla(Ma)nisa Festivali

Manisa Valiliği tarafından 2015 yılından itibaren ilimiz genelinde yürütülen Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında “İcat Çıkarıyorum” teması ile 3. Kodla(Ma)nisa Festivali ve Kodlama & Robotik Proje Yarışması tüm ilçelerimizin katılımı ile düzenlendi.

Manisa Anemon Otelde düzenlenen Festivale Manisa Valisi Ahmet Deniz, Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal-i Habeş Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü Değerlendirme ve Denetleme Kurulu Üyesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Festivalde, 17 ilçede düzenlenen festivallerde ilk üçe giren Yazılım, Robotik ve 3 Boyutlu tasarım kategorilerinde 150 proje sergilendi.

Projeleri yakından inceleyerek öğrencilerden bilgi alan Vali Deniz, “Çağımız bilgi çağı. Bilgiye sahip olan toplumlar bunu teknolojiye çeviriyorsa gelişiyor ve kalkınıyor. Bizim ülkemizin geleceği de bu çocuklarımız. Yüksek teknolojiye biz bu çocuklarımız sayesinde ulaşacağız. Onlar önce hayal ediyorlar, sonra araştırıyorlar, tasarlıyorlar. Hayal etmeden bir şeye ulaşmak mümkün değil. Burada gerçekten birbirinden güzel, anlamlı teknolojik ürünleri, tasarımları gördüm. Manisa’mız adına gurur duydum. Buradaki çocuklarımız Türkiye’ye örnek olabilecek çocuklarımız. Biz de onların yanındayız ve Valilikçe her türlü desteğe hazırız” dedi.

Programda konuşan Milli Eğitim İl Müdürümüz İsmail Çetin “Endüstri Devrimini kaçırmış bir millet olarak teknolojinin getirdiği nimetlerin fakirliğini, yokluğunu çok çektik. Bu sebeple geleceğe hazırlı olmak için 4. Sanayi Devrimi olarak da bilinen Endüstri 4.0a dediğimiz gelecek dönem için hazırlıklı olmak zorundayız. Bugün burada yapılan tüm çalışmalar Endüstri 4.0’ı kaçırmamamız için, dijital gelişmelere yabancı kalmamamız için önem arz etmektedir. Bu vesileyle bu projeye katkı sunan bütün arkadaşlarımıza, gerek finansal ve gerek organize anlamında sonuna kadar destekleyen geçmiş dönem valilerimize ve valimiz Sayın Ahmet DENİZ´e teşekkür ediyorum.” dedi.

Kodla(Ma)nisa Ödül Töreni

Jüri üyelerince festival birincilerinin belirlenmesinin ardından öğleden sonra düzenlenen ödül töreninde, Proje Koordinatörü ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Işık, Kodla(Ma)nisa Proje İl ekibinden Aslı Yıldırımgil ve Şeref Kaplan, proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.
Törende konuşan eğitimci yazar Burcu Aybat öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “bugüne kadar ne yaptıysanız lütfen yapmaya devam edin, o atölyelere gidin, yeni fikirler geliştirin, öğretmenlerinize sorular sorun, merak edin” diye konuştu.

Vali Ahmet Deniz de yıllardır festival açılışı yaptıklarını ancak en güzelini bugün yaptıklarını belirterek, “Manisa’ya gelirken nitelikli eğitim çalışmalarımızın ilk sırasında Kodlama ve Robotik Eğitimi vardı. Buradaki bu güzel çalışmaları görünce İl Valisi ve Türkiye’nin bir vatandaşı olarak çok mutlu oldum. Sizler sayesinde, inançlı, geleceğe hedef koymuş, hayal eden, araştıran ve bunu üretime dönüştürebilme kapasitesinde olan çocuklarımızın gözündeki ışıltıyı görmek bizi son derece mutlu etti” dedi.

Konuşmasında Kodla(Ma)nisa Projesini başlatan eski Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ile projeyi devam ettiren eski Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Ahmet Deniz’in konuşmasının ardından ilçe festivallerinde birinci seçilen proje sahibi öğrencilere madalyaları ve çeşitli hediyeler verildi.

Daha sonra festivalde yazılım, robotik ve 3 boyutlu tasarım dallarında birinci seçilen proje sahibi öğrencilere ödülleri Vali Ahmet Deniz tarafından verildi. Robotik dalında Turgutlu’dan Zaman Ayarlı Röle Projesiyle Ahmet Kırmagül, Yazılım dalında Nokta Takip Oyunuyla Fehmi Berkay Selmanoğlu, 3 boyutlu tasarım dalında ‘Kodla(Ma)nisa Maskotunu Arıyor’ temasıyla Yunusemre’den Fatih Yılmaz’ın ‘Kod Adı Tarzan’ adlı tasarımı birinci seçildi.