Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK Kodla(Ma)nisa Sergimizi Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ programında öğretmenler ile bir araya geldi.

Program öncesi, Manisa Valiliği tarafından il genelinde uygulanan Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında üretilerek burada sergilenen eserleri inceleyen Bakan Selçuk, projede yer alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Bakan Selçuk, daha sonra Kültür Merkezi’ndeki Lale Salonu’na geçerek okul müdürleri, öğretmenler, il ve ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin katıldığı toplantıda öğretmenlere hitap etti.

Bakanımız Sayın Selçuk, Valilik önünde Vali Sayın Ahmet Deniz, Vali Yardımcıları Sayın H. Volkan Köksal, Sayın Ünal Çakıcı, Yunusemre Kaymakamı Sayın Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı Sayın Cemal Hüsnü Çaykara, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail Çetin, müdür yardımcıları ve şube müdürleri tarafından karşılandı. Bakan Selçuk, programın ardından Valiliğe geçerek Vali Sayın Deniz´den Manisa eğitimi ile ilgili brifing aldı,valilik şeref defterini imzaladı.

Bakan Selçuk, Ziya Öğretmenle Buluşma” programı kapsamında eğitim yöneticileriyle ve öğretmenlerle bir araya geldi. Program öncesinde, Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında açılan proje sergisini ziyaret etti. ilçe atölyelerimizde öğrencilerimizin geliştirdiği robotik, ve yazılım projelerini inceledi. büyük gayret ve emekle üretilerek burada sergilenen eserleri ayrı ayrı dinleyen Sayın Bakanımız, projede yer alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Bakan Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitimi ekonomi ve demokrasiyle buluşturmayı hedefleyen bir bakış açısına sahip olduklarını, eğitimi kapalı ortamlarda, sınıflarda yapılan bir faaliyet olarak değil, üreten, ekonomik bir girişim olarak gördüklerini, tüm bu hususları da demokrasiyle taçlandırmak istediklerini ifade etti. Eğitimin Türkiye´nin milli ödevi olduğunu vurgulayan Selçuk, gelecek için bir eğitim vizyonu oluşturmak istediklerini, şu anki eğitim sistemini zamanın ruhuyla yeniden yorumlamak gerektiğini kaydetti.

Bakan Selçuk, Türkiye´de eğitimde pek çok başarılı adımlar atıldığına dikkati çekerek, “2003´te Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı iken keşke elimizde şu imkânlar da olsa dediğimiz her şeye bugün sahibiz. Eğitim sistemimiz kötüydü, şimdi biz çok güzel işler yapıyoruz demek doğru değil. Geçmişte emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Geçmişle kavga ederek eskiden yapılanları gerekli gereksiz eleştirmememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Dünyada yaşanan gelişmelerin eğitimin yönünü bambaşka bir yöne çevirdiğine işaret eden Selçuk, “2040´a gelindiğinde dünya tarihinde hiç karşılaşılmadık bir kırılma bizi bekliyor, bambaşka bir dünya geliyor. Bugün okula başlayan çocuklar dâhil dünyadaki herkesin bu tarihlerde büyük bir tıkanma yaşayacağını düşünüyorum. Çünkü o tarihlerde bugünkü işlerin yüzde 70´ini robotların yapacağı öngörülüyor. İnsanlara yazılım yüklenecek bir yönteme gidiyoruz. Yani dijital olanın fiziksel ve biyolojik olanla bir bedende buluşacağını biliyoruz. Dünyanın gittiği yeri iyi sorgulamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Selçuk, eğitimin medeniyetin aracı olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Eğitim bizim çocuklarımıza kendi dünya görüşlerimizi pompalayacağımız bir araç değildir. Eğitim bir gelecek tasavvuru ve tasarımı için bir araçtır. Bizim çocuklarımız için bir atmosfer oluşturmakla ilgili bir husustur. İnsan kendi şahsiyetini kendi bina eden bir varlıktır. Ancak güçlü bir öğretmen şahsiyeti varsa güçlü bir çocuk şahsiyeti ortaya çıkar.”

Sınav üzerine kurulu sistemi düzenlenmesi gerektiğini aktaran Selçuk, şöyle devam etti: “Biz bunu düzenleyemezsek önümüzde büyük problemler var. Şunu demek istiyorum, biz çocuklarımızın hayatını, çocukluğunu ergenliğini bir sınav üzerine yazıyoruz. Şimdi şöyle bakıyoruz, eğer biz okullarımız arasındaki imkân ve öğrenme kabiliyetleri arasındaki farkı azaltmazsak sınavın baskısı azalmaz. Sınav baskısının azalması için okullar arasındaki farkı azaltmamız gerek. Bu Manisa´nın ödevidir. Manisa imkânı en iyi olan okulla en kısıtlı okul arasındaki farkı azaltacak.”

Selçuk, sınav sisteminin ezber üzerine kurulduğunu dile getirerek, “Bugün sınav sonuna kadar bazı şeyleri unutmayan öğrenciler unutmadığı için başarılı oluyorlar. Eğer bu çocuklar belirli terbiye sisteminde geçemiyorlarsa bütün bu sınav baskısında dolayı düğün, cenaze, bayram, misafir bilmez bir gençliğe doğru gidiyorsa biz bunu çözmek zorundayız. Manisa´nın ödevi sadece yeni derslik değil, ya da filanca sınavda başarılı olmak değil. Eğitimde bizim çıtamız küresel rekabet olmalı, dünya ile yarışmak istiyoruz. Biz bunu istiyorsak eğitimin kalitesini dünya standartlarına getirmeliyiz. ” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimin merkezinde öğretmenler olduğunu hatırlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Asıl olan öğretmendir, öğretmene yatırım yapmaktır. Bu yüzden merkezde öğretmen var, onu güçlendirmemiz itibarına itibar katmamız lazım. Tüm bunlar inşallah bu süreç içerisinde meslek kanunlarını yaparak, bazı özlük haklarını iyileştirerek yapabiliriz. Hepsini planladık anlaşmalarını protokolleri imzaladık, sektörlerle çalışmaları yaptık. Ve iş başladı tekerlek dönüyor ve büyük bir ivme ile dönecek.”

Öğretmenleri de dinleyen Bakan Selçuk, program sonunda katılımcılarla özçekim yaptı. Bakan Selçuk, kendisine hediye edilen tabloyu katılımcılardan en kıdemli öğretmen olan Semra Güven’e hediye etti.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.