FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2018 Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 2-3 Kasım 2018 tarihlerinde ATO Congresium Ankara’da düzenlenen “FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2018” etkinliklerinde Kodla(Ma)nisa Projesi Tanıtım Standı Kuruldu.

Zirve, YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, Roehampton Üniversitesi Öğretim Üyesi Miles BERRY, National Taiwan Normal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Jacky BALTES, Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’un açılış konuşmaları ile başladı. Akabinde çeşitli panel, bildiri sunumları ve atölyeler ziyaretçilerin katılımlarına sunuldu.

Söz konusu Zirvede; akademisyenleri, karar vericileri, uzmanları, öğretmenleri, her seviyeden ilgili öğrencileri, sivil toplum temsilcileri ile özel sektörü bir araya getirerek teorik ve pratik bilgilerin tartışıldığı ve paylaşıldığı bir ortam oluştu. Kodlama, Robotik ve STEM gibi birçok alanda atölye/workshop yapıldı ayrıca çeşitli stantlar ziyarete açıldı.

Açılan Stantlarda, bilişim teknolojileri alanında özel sektörden kurum kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ürünlerini/çalışmalarını sundu. Etkinlik boyunca projemiz standına yoğun bir ilgi oluştu. YEĞİTEK Genel Müdürü Sayın Anıl YILMAZ, YEĞİTEK Daire Başkanları Gürhan ÇİÇEK, Mehmet Ruşen, Hakan BÜCÜK standımızı ziyaret ederek projemiz ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar. 2 gün boyunca Kodla(Ma)nisa Projesi tanıtım standımızı ziyaret eden katılımcılara projemiz kapsamında yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde anlatıldı. Katılımcıların hepsi projemizin Türkiye’ye örnek olduğu, Kodla(Ma)nisa Projesinin artık bir marka haline geldiği ve proje dahilinde yapılan çalışmaları takip ederek kendi illerinde/ilçelerinde/ okullarında benzer çalışmalar yapmaya çalıştıklarını belirttiler.

Zirvenin 2. Günü düzenlenen “KİDSLAB STEM LABORATUVARI EĞİTİM SİSTEMİ“ konulu ROBOTİS Toplum 5.0 Konferansı’nda Kore’den gelen akademisyenler sunumları sırasında Kodla(Ma)nisa Projesi Afişini göstererek Türkiye’de kodlama robotik çalışmaları yapıldığını ve projemizi takip ettiklerini belirtti. Türkiye’den örnek olarak Kodla(Ma)nisa Projesi’nden bahsedilmesi, “Kodla(Ma)nisa Projesi” isminin Kore’ye kadar gitmiş olması bizleri gururlandırdı.

Bu yıl kapsamı genişletilmiş bir şekilde dördüncüsü gerçekleştirilen Zirve’de; 40 oturum, 64 atölye çalışması, 5 panel ve 20 Çağrılı Konuşma yapıldı ve 30 adet eğitim ve teknoloji firması stant açtı.

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.